Svátek má: Monika

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Brannost už není zakázané slovo

Společnost se odnepaměti vyvíjí ve vlnách a nové vlny s sebou většinou nesou snahy nechat zapomenout na ty minulé.

A je zajímavé, že tyto síly nesouvisí jen se změnami státních zřízení či ideologií, ale vždy hlavně s celkovou okolní společensko-politickou situací.

Podívejme se na posledních sto let vývoje pojmů brannost, branná příprava, branná připravenost občanů atd. Hned po vzniku Československa v roce 1918 zaznamenáváme v tehdejší společnosti protichůdné směry, na jedné straně euforické a pacifistické utopie o věčném míru a na druhé straně úsilí připravit mladý stát tak, aby se uměl ubránit vnějšímu nepříteli. Jak to dopadlo, víme.

V letech 1948 – 1989 byly tyto pojmy nadužívány, ideologicky zarámovány, a proto nakonec zprofanovány. Nebylo tedy divu, že se od devadesátých let minulého století přiřadily k symbolům neradostného období vlády jedné strany. Ještě před několika lety mohl nezaujatý občan nabýt dojmu, že tato slova jsou uvedena ve slovníku sprostých slov, a proto se nesluší je na veřejnosti používat.

Dnes se situace v tomto směru naštěstí mění. Je ale smutné, že tato změna znovu nastává až pod vlivem celospolečenského dění, kdy v atmosféře nebezpečí teroristických útoků i migračních vln zaznamenává globalizační proces výrazné odstředivé tendence a na scénu opět razantně vstupují národní zájmy jednotlivých států.

K branné připravenosti lidí jednoznačně přispívá i sportovní činnost, zejména pak sportovní odvětví, která můžeme označit jako branně technická. Letos na jaře jsme ve spolupráci s Českou unií sportu připravili a vyhlásili projekt Mladý sportovec, sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití. Smyslem tohoto projektu bylo, aby děti pomocí specializovaných sportovních činností nenásilně získávaly branně technické dovednosti a schopnosti.

Tato příprava sice stále probíhá, např.  v našem Sdružení sportovních svazů České republiky ji pro svoje členy provozuje všech 17 sportovních svazů, ale cílem projektu bylo zvýšit brannou připravenost dětí a mládeže z řad veřejnosti. K financování tohoto pilotního ročníku se nám podařilo zajistit 3,9 milionů korun z asignací loterijních firem Českému olympijskému výboru.

Pilotního ročníku tohoto projektu se zúčastnily kluby šestnácti sportovních svazů, z našeho Sdružení i z České unie sportu, a jejich zájem byl enormní. Abychom mohli vyhovět všem nabídkám a s nimi spojeným finančním požadavkům ze strany sportovních klubů, museli bychom mít k dispozici mnohonásobně vyšší finanční zdroje. A to jsme z uvedených důvodů nemohli do projektu zařadit i některá další sportovní odvětví, která mohou k branné připravenosti efektivně přispívat. Jsme ale velmi rádi, že se ve stovce klubů bude téměř dvacet tisíc dalších dětí učit orientovat se v přírodě, zvládat přírodní živly, střílet a zacházet se zbraní, pomáhat sobě i druhým v různých složitých situacích atd.

Už první zkušenosti z realizace tohoto projektu ukazují, že jsme dětem nabídli zajímavou sportovní alternativu a jsme svědky zajímavé shody, kdy děti branné sporty baví a dospělí vědí, že pro bezpečný vývoj našich dětí jsou tyto činnosti potřebné. Věříme, že přidanou hodnotu branně sportovních disciplín ocení i odpovědné státní instituce a přispějí k tomu, aby tento společensky prospěšný projekt mohl být rozvíjen i v budoucnosti. S žádostí o spolupráci a podporu projektu jsme již oslovili ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou a také premiéra Bohuslava Sobotku. V současnosti čekáme na jejich odpověď.

Chci věřit, že společnost se už konečně poučí a branné povědomí zařadí k těm nadčasovým potřebám každého občana i státu.

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%