Svátek má: Vladimír

Komentáře

Michal Kraus

ekonom a politik

ČSSD bojuje za český sport. A co ANO?

ČSSD patří již dvacet let k politickým stranám, které sport v ČR chápou a vnímají jako významný společenský faktor a velmi účinný nástroj sociální a zdravotní prevence.


Programové dokumenty ČSSD, včetně Oranžové knihy sportu, jasně dokládají, že státní podpora sportu a aktivního způsobu života patří ke stálým programovým prioritám ČSSD.

V období 1998 – 2006, kdy tuto zemi řídily vlády ČSSD, docházelo prokazatelně v legislativní oblasti i v oblasti financování sportu k permanentnímu zlepšování státní podpory a péče státu o rozvoj sportu. V roce 2006 získával sport od státu v dnešních cenách a metodice přes 7 mld. Kč a byly vytvořeny předpoklady k tomu, aby v roce 2015 stát dotoval sportovní prostředí ve výši kolem 10 – 11 mld. Kč ročně.

Bohužel necelých osm let pravicových vlád vrátilo financování českého sportu zase zpět k živoření a v historickém srovnání k částkám blížícím se po roce 1989 absolutnímu minimu ročních výdajů na sport. Tedy kolem 3 mld. Kč ročně.

Země, která měla historicky jednu z nejbohatších spolkových aktivit v oblasti sportu v rámci celé Evropy, pravděpodobně i světa, je dnes v situaci, kdy řada základních článků sportu živoří a balancuje na hraně mezi další existencí a krachem.      

Sportovní zařízení tělovýchovných jednot a sportovních klubů v mnohém připomínají jakýsi decentralizovaný sportovní skanzen, rozmístěný po celé republice, neboť ve více než 50% sportovních spolků sportují děti a mládež v zařízeních starších padesáti let, která jsou často ve stavu, který spíše ohrožuje zdraví těch, kteří tam sportují.

Kromě toho, že česká mládež je dnes podle řady analýz nejobéznější v celé Evropě a mezi patnáctiletými dětmi je až 33% chlapců a 16% dívek, kteří tráví denně u počítače více než 6 hodin denně, téměř každá čtvrtá rodina v České republice si nemůže z finančních důvodů zaplatit dětem výdaje na sport.

A podfinancování českého sportu je obrovské.  Za uplynulých 25 let klesly výdaje státu na sport téměř 2 a půl krát.

Také současná vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky ve svém programovém prohlášení a zejména v koaliční smlouvě slíbila sportovcům řešit řadu problémů, které v podpoře sportu v průběhu uplynulých osmi let způsobily především vlády ODS.

Koaliční smlouva tělovýchovným jednotám a sportovním klubům mimo jiné přislíbila:
•    Budeme motivovat k vytváření finančně dostupných sportovně-rekreačních programů v rámci mimoškolní činnosti.
•    Chceme stabilní prostředí financování sportovních klubů s důrazem na práci s mládeží, prostředí podporující spolufinancování sportovních činností
•    Podpoříme občanská sdružení, spolky, neprofesionální organizace působící v oblasti sportu a tělovýchovy a jejich transparentní financování ze státního rozpočtu.

Stát schváleným návrhem státního rozpočtu na rok 2015však, bohužel, situaci nijak zásadně nevylepšil, a to ani celkovým objemem finančních prostředků, ani změnou systému rozdělování prostředků. Navíc výdajový výhled na léta 2013 – 2017 se v oblasti sportu prakticky nijak nezměnil a nedosahuje po celé období ani 3 mld. Kč.

Objem rozpočtovaných výdajů státu v návrhu státního rozpočtu na rok 2015na sport logicky nemůže nijak zajistit realizaci programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy a hrozí, že sliby dané sportovnímu prostředí vládou vedenou ČSSD nebudou ani v nejmenším splněny.

Proto se rozhodla se sportovní komise ČSSD, jakožto poradní orgán vedení ČSSD v oblasti sportu, zpracovat pozměňovací návrh k návrhu státního rozpočtu, který v tomto týdnu ve druhém čtení projednávaly jednotlivé výbory Poslanecké sněmovny.

Komise navrhla zvýšit výdaje na sport ze státního rozpočtu v roce 2015 o jednu miliardu, a to v rámci programového financování sportu v neinvestiční i investiční oblasti. Návrh předpokládá navýšení objemu finančních prostředků na státní reprezentaci o 200 mil. Kč, výdaje na činnost sportovních organizací, tedy zejména základních článků sportu, o 350 mil. Kč (což je i v souladu s příslibem ministra školství, mládeže a tělovýchovy na celostátní konferenci Sport a regiony), výdaje na údržbu a provoz sportovních zařízení o 100 mil. Kč, výdaje na činnost sportovních svazů o 50 mil. Kč a výdaje na investiční činnost o 300 mil. Kč.

Pozměňovací návrh byl koncipován tak, aby nezvyšoval stávající navržené zadlužování státu v rámci státního rozpočtu v roce 2015 a navýšení výdajů na sport bylo navrženo při současném snížení několika položek v kapitole Ministerstva financí – Všeobecná pokladní správa, kde navržené výdaje v roce 2015 byly vyšší než předpokládané skutečné výdaje.

Návrh získal podporu jak v gesčním výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a sport, tak i v rozpočtovém výboru. Stal se tak součástí schválených pozměňovacích návrhů, které ještě musí v rámci třetího čtení návrhu zákona o státním rozpočtu projednat, posoudit a schválit Poslanecká sněmovna, která k jednání o návrhu zákona zasedne zřejmě 10. prosince.

Navzdory textu koaliční smlouvy a navzdory prokazatelnému podfinancování českého sportu však sportovní kluby, tělovýchovné jednoty i celé sportovní hnutí nemají ještě vyhráno. Poněkud nepochopitelně totiž v obou výborech hlasovali proti návrhu poslanci ANO, a to v čele s předsedou podvýboru pro sport Jiřím Holečkem a návrh tak ve výborech prošel hlasy opozice, která na rozdíl od koaličního ANO zchudlou realitu sportovního prostředí zná a chápe.

Mám za to, že sportovní spolky, organizace, tělovýchovné jednoty i sportovní kluby by si měly najít svého poslance a připomenout jim jejich sliby dané koaliční smlouvou a také pozorně sledovat, jak budou „jejich“ regionální poslanci o miliardě pro sport 10. prosince hlasovat.

I když je zřejmé, že ona 1 miliarda dlouholeté podfinancování českého sportu nevyřeší, její neschválení by uvrhlo sportovní prostředí v rozporu se sliby v koaliční smlouvě do stavu finanční krize a nestability.

A tak nezbývá, než všem poslancům vládního hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem co nejhlasitěji vzkázat. Věříme, že Vaše sliby splníte. Tak to prostě odhlasujte.

Michal Kraus

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

8. září 2018
O lhaní Kateřiny Valachové, kterým se snaží zakrýt své manažerské selhání ve funkci ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, a to zejména v oblasti podpory sportu....

Další potrefená husa zakejhala

Další potrefená husa zakejhala

Michal Kraus 

8. srpna 2018
„Napadnout kdeco, kritizovat za každou cenu, to je poslední dobou jev, který snad podněcuje i enormní horko.

Potrefená husa se ozvala

Potrefená husa se ozvala

Michal Kraus 

2. srpna 2018
Čerstvá kandidátka do Senátu a několikaměsíční členka týmu vládního zmocněnce pro sport Markéta Kabourková mě v článku „Kdo skutečně děsí sportovce….“, v Parlamentních listech zcela nesmyslně, nepravdivě...

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Michal Kraus 

20. července 2018
Když v roce 1995 založila pod vedením autora článků parta sportovních nadšenců v ČSSD odbornou komisi pro sport, stala se ČSSD jedinou politickou stranou, ve které sportovní komise pracovala.

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu  naučí konečně počítat?

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu naučí konečně počítat?

Michal Kraus 

16. července 2018
Je to jen pár dní, co jsem v článku „Podivné počty na MŠMT“ upozorňoval na to, jak špatně umí na MŠMT prostou aritmetiku, jedná – li se o vyčíslování dotací na podporu veřejné služby v oblasti sportu a pohybových...

Paranoia Kateřiny Valachové

Paranoia Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

13. července 2018
Některým politikům z leknutí se občas stává, zejména, stanou-li se jejich skutky, či rozpor mezi jejich slovy a činy, předmětem kritiky, že podlehnou paranoie, pocitu, že se proti nim ti či oni spikli, aby mu škodili.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%