Svátek má: Emil

Komentáře

Evropské události uplynulého týdne

Z událostí minulého týdne mohly být hodny pozornosti následující záležitosti, které bychom mohli rozdělit na měnové, energetické a ty, které se týkají zefektivnění trhu práce. Je zajímavé, že každá z nich má výrazně odlišný časový horizont.

Ty měnové jsou vesměs poučeními z minulého vývoje a snaha vzít si z něj nějakou inspiraci. Ty energetické hodně hledí vpřed a přesahují samotné teritorium EU. A ty spojené s trhem práce lze zařadit do skupiny "měkkých" opatření, jejichž rezonance v současné diskusi je značně silná.

Měnová agenda EU

Měnové záležitosti, které byly předmětem debaty, mohou být vnímány poměrně akademicky, nicméně jsou-li vyřčeny z úst generality Evropské centrální banky (ECB), je dobré jim věnovat pozornost. Člen výkonné rady ECB Benoît Cœuré ve svém projevu ke sboru francouzských velvyslanců v Paříži prezentoval svoji sadu poučení z krize s ohledem na další budoucnost euro-zóny. Uvedl jej tou nejzákladnější pravdou: euro je neoddělitelně ekonomickým i politickým projektem. Nedávná měnová krize a stále nestandardní měnové podmínky představovaly zásadní test pro stabilitu měnové unie. Prvním poučením je, že lidé v Evropě i jejich vlády jsou daleko silněji propojeni a ztotožněni s jednotnou měnou, než přejímali někteří pozorovatelé. Druhým pak je, že institucionální rámec stále není dostatečný k tomu, aby Hospodářská a měnová unie byla završena a měla příležitost funfovat optimálně - s ohledem na záležitosti ekonomické, fiskální a finanční. ECB nemá adekvátně silný protějšek v těchto oblastech. I proto měnová unie zůstává nedokonalá, neprosperuje tak, jak by mohla, a bude opět čelit riziku opakovaných krizí. Za paradox krize považuje to, že i přes bezprecedentní krizové otřesy důvěra v euro zůstala vysoká v EU i mimo Unii. Na druhé straně si uvědomuje vážnost křehkosti hospodářské unie, provázené nadměrnými nerovnováhami v reálné ekonomice, a absenci záchranných mechanismů nastalou situaci řešit. Politickou reakci tak považuje za nedokonalou. Za řešení považuje opravdovou obnovou evropského projektu a redefinici sdílených a společných cílů. Viceprezident ECB Vítor Constâncio pak při jiné příležitosti hovořil o nové fázi nekonvenční měnové politiky ECB počínaje počátkem letošního roku a zatím nekonkrétními vyhlídkami návratu ke standardní měnové politice, pro niž předpokladem je však i standardní ekonomický vývoj a eliminace systémových poruch a jejich následků.

Energetické dění v EU

Téma energetické se tentokrát velmi silně zaměřilo na periferii EU a důvodem k tomu byl jak Summit zemí Západního Balkánu, tak současně i připomínka 10. výročí existence Energetického společenství (Energy Community). Na obou vystoupil místopředseda Evropské komise pro Energetickou unii Maroš Šefčovič a k zapamatování sluší možná jedna věta z jeho projevu: "Je jasné, že Energetická unie se nezastaví na hranicích EU". Zavádění společných energetických pravidel v oblastech jižních a východních sousedů EU je možné v tomto kontextu vnímat jako významnou strategickou prioritu.

Zefektivnění trhu práce

Z "měkkých" témat připomeňme na tomto místě společenskou zodpovědnost firem (CSR), jejíž diskuse je aktuální v souvislosti se Strategií Evropské komise k CSR na období 2015 - 2020, spočívající ve vymezování toho, co že je to vlastně společensky zodpovědná firma. Jak se taková firma pozná, jaké aktivity provádí a čím je tato společenská zodpovědnost určena - vlastním selským rozumem a upřímným a dobrovolným postojem, anebo přijetím legislativních pravidel. Z oblastí ovlivňujících efektivnost trhu práce pak zaujme snaha o lepší využití lidských zdrojů prostřednictvím zavedení nástrojů podpory pro zaměstnanost žen, pečujících buď o své potomky nebo jiné na nich závislé příbuzné. Je navrhován systém nástrojů, které mohou motivovat k tomu, aby propojení profesionální kariéry žen s jejich osobní úlohou rodinné pečovatelky bylo ku prospěchu jich samých i využitelnosti lidských zdrojů a fungování trhu práce obecně.

S končícím létem a nastupujícím podzimem nicméně bude počet interesantních témat v EU rapidně stoupat a stanou se předmětem našich úvah v příštích týdnech.

Petr Zahradník

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Petr Zahradník 

25. ledna 2017
Po velmi dlouhé době, přerušené hlubokou ekonomickou krizí, začíná obrátky nabírat téma, které se ve většině dosti zajídá řadě zemí střední a východní Evropy.

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Petr Zahradník 

16. ledna 2017
Tento týden umožnil neuvěřitelně ilustrativní porovnání dvou naprosto, ale zcela odlišných situací v problému, který nejsme schopni uspokojivě řešit po celou dobu našeho téměř již třináctiletého členství v EU.

Makroekonomická mozaika

Makroekonomická mozaika

Petr Zahradník 

12. ledna 2017
Prosincová hladina spotřebitelských cen dosáhla po téměř čtyřech letech úrovně svého dvouprocentního meziročního růstu. Tím se meziroční inflace oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,5 procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Petr Zahradník 

10. prosince 2016
Za posledních osm let nebyla míra nezaměstnanosti nikdy nižší, než v letošním listopadu, kdy poklesla pod 5 % na hodnotu 4,9 %.

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Petr Zahradník 

8. prosince 2016
Po loňském, v mnoha ohledech anomálním roce, v němž se na výsledné výtečné hodnotě konečného růstu podílela řada jednorázových faktorů, jež mezitím již zcela či částečně vyvanula, je letošní rok svým způsobem normálnější.

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Petr Zahradník 

25. listopadu 2016
Pokud se na události minulého týdne v EU díváme ekonomickýma očima, nemohly sledovat prioritnější událost, než byl výkop dalšího kola Evropského semestru, tentokrát pro rok 2017.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%