Svátek má: Emil

Komentáře

HDP: návrat do hvězdných časů

Jestliže v době nejhorší krize a se skeptickým viděním budoucnosti nejen u nás, ale i v celé EU rezonoval tehdy názor o ztracené dekádě, jež nás má čekat, či o tom, že návrat k tempům růstu před krizí je zejména v případě zemí střední a východní Evropy těžko dostižný, nyní se zdá, že kráčíme po z...

Prakticky každý zveřejněný makroekonomický údaj o vývoji české ekonomiky lze interpretovat pozitivně. Dosavadní vyvrcholení tohoto příznivého období přinesla předběžná čísla o vývoji HDP v letošním druhém čtvrtletí, jež byla ještě lichotivější než v předchozím kvartále v případě meziročního porovnání a optikou mezikvartálního srovnání přinesla další, téměř jednoprocentní akceleraci. A to si připomeňme, že před třemi měsíci byly tehdejší výsledky považovány téměř za zázračné a byly jim přisuzovány jednorázové vlivy, které je neudržitelně "vylepšily". Abychom zpravodajsky shrnuli: HDP ve druhém čtvrtletí rostl meziročně o 4,4 %, mezikvartálně pak o 0,9 %.

Na detailní strukturu tohoto skvostného vývoje si budeme muset počkat dva týdny do 28. srpna, kdy tato bude oficiálně představena - lze však podle dosavadního vývoje tušit, že na tomto výsledku se pozitivně podílejí všechny složky poptávky a česká ekonomika se tak opět stala dobře fungujícím strojem, na jehož chodu se významně podílejí všechny součástky. Návrat k dobrým časům je zde!

A hovoříme-li o strukturální vyváženosti, nelze pominout ani širší kontext, zahrnující i data, která byla zveřejněna na počátku tohoto týdne. Raketový růst HDP  a sílící spotřebitelská poptávka se doposud nepodepsaly po vzlínání inflace, což lze považovat za jev zřejmě časově přechodný. A nízká čísla - i v celoevropském srovnání - míry nezaměstnanosti bez dodatečných strukturálních opatření již dále níže nepůjdou a naplnění výrazně rostoucího počtu nových pracovních příležitostí nepřinesou. Selhání trhu práce tak může zásadním způsobem zkomplikovat nadějně se rozjíždějící růstovou trajektorii. A pokud ještě centrální banka uskuteční v dohledné době odchod od své politiky kursového závazku, k čemuž by jí nynější síla makroekonomických fundamentů mohla nabádat, budeme velmi blízko nechtěné možnosti připomenout si období let 2006 - 2007, kdy nadmíru silný kurs a chronický nedostatek pracovních sil schopných naplnit dynamicky rostoucí počet nově vytvářených pozic, představoval pro podnikatelský sektor závažnou překážku. Touto notickou bychom si měli toliko uvědomit, že i v čase všeobecné ekonomické příznivosti mohou existovat rizika, která se mohou velmi rychle stát nezvanou skutečností.

Petr Zahradník

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Petr Zahradník 

25. ledna 2017
Po velmi dlouhé době, přerušené hlubokou ekonomickou krizí, začíná obrátky nabírat téma, které se ve většině dosti zajídá řadě zemí střední a východní Evropy.

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Petr Zahradník 

16. ledna 2017
Tento týden umožnil neuvěřitelně ilustrativní porovnání dvou naprosto, ale zcela odlišných situací v problému, který nejsme schopni uspokojivě řešit po celou dobu našeho téměř již třináctiletého členství v EU.

Makroekonomická mozaika

Makroekonomická mozaika

Petr Zahradník 

12. ledna 2017
Prosincová hladina spotřebitelských cen dosáhla po téměř čtyřech letech úrovně svého dvouprocentního meziročního růstu. Tím se meziroční inflace oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,5 procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Petr Zahradník 

10. prosince 2016
Za posledních osm let nebyla míra nezaměstnanosti nikdy nižší, než v letošním listopadu, kdy poklesla pod 5 % na hodnotu 4,9 %.

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Petr Zahradník 

8. prosince 2016
Po loňském, v mnoha ohledech anomálním roce, v němž se na výsledné výtečné hodnotě konečného růstu podílela řada jednorázových faktorů, jež mezitím již zcela či částečně vyvanula, je letošní rok svým způsobem normálnější.

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Petr Zahradník 

25. listopadu 2016
Pokud se na události minulého týdne v EU díváme ekonomickýma očima, nemohly sledovat prioritnější událost, než byl výkop dalšího kola Evropského semestru, tentokrát pro rok 2017.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%