Svátek má: Vladimír

Komentáře

Jitřní svěcení pokrmů v Evropě, Rusku a na Ukrajině

První neděle šestitýdenního Velkého postu 2014 se ve východní Evropě nazývá Vítězstvím pravoslaví. O Velkém pátku se připomíná nespravedlivý soud, ukřižování a o půlnoci ze soboty na neděli se konají obřady zasvěcené Vzkříšení, při kterých se koná jitřní svěcení pokrmů.


Velikonoce jako velké křesťanské svátky jsou nejen významnou církevní slavností, ale i příležitostí, aby různé křesťanské denominace ukázaly, jak se liší, jak jsou přijímány nebo odmítány věřícími,   a, mimo jiné, jak vycházejí se světskou mocí.  Když se poprvé objevil Vladimír Putin o Velikonocích v Petrohradu a obcházel  lávru Alexandra Něvského, obešlo se to v Evropě bez většího zájmu. Dnes je pravoslavná církev v Ruské federaci ve vztahu k politické moci téměř ve stejném postavení jako v dobách  carského samoděržaví a také podobně odměňována a využívána.

A protože se Spojené státy snaží uskutečňovat svou zahraniční politiku v duchu ideologie  Huntingtonem nazvané  Střet civilizací, měli bychom se už také zajímat, co se stane po Velikonocích, a kdo zasedne u stolu s posvěcenými pokrmy. Zda odstartuje nová rusko-ukrajinská dohoda několika osob (podle starobylé terminologie oligarchů), nebo zda se bude Ruská federace účastnit  dělení, jak rozumíme prohlášení amerického prezidenta a německé kancléřky, že Rusko by se mělo (v interpretaci některých českých komentátorů musí) účastnit řešení ukrajinské krize. Bez jakéhokoli idealismu – kdo ten ukrajinský experiment Evropské unie vlastně zaplatí?

Generální tajemník NATO Anders Rassmusen to pochopil jako první a podnikl svou akviziční cestu po členských státech, které nepřispívají dostatečně, podle jeho názoru,  na obranu svých zájmů a nechávají si platit svou bezpečnost Spojenými státy. A ty, zdá se,  nejsou ochotné platit nejen penězi, ale i životy svých občanů za dobrodružství,  které  evropští kravatáři  a hosté všech možných summitů považovali jen za jeden z bodů své nudné agendy. Někam se vytratil Carl Bildt, švédská MZV,  tak aktivní při dělení Jugoslávie a agresivně komentující od prvních demonstrací události v Kyjevě. V politické mlze se ztrácejí někteří němečtí politici, kteří se domnívali, že se jim podaří mít v úřadu ukrajinského prezidenta německy hovořícího Vitalije Vladimíroviče Klička a zázračně v SRN uzdravenou Juliji Tymošenkovou.  Opatrnější jsou dokonce i reprezentanti české zahraniční politiky, jejich hlas nedoléhá už ani k občanům ČR. Dokonce ani Karel Schwarzenberg nevyhrožuje, že by chtěl na Schwazenberg platzu ve Vídni odstranit památník (ruským)  Rudoarmějcům připomínající dobytí Vídně v roce 1945.

Ale možná, že bychom mohli některým českým komentátorům a politickým bavičům připomenout, ať si přečtou, i když je to bude bolet, Karamzinovy Obrazy  z dějin říše ruské, nebo nedávno vydaný výbor z Gumiljovovy Od  Rusi k Rusku. Najdou tam  hned osm map, které by je mohli osvítit. Netroufám si doporučovat Haunerovo What is Asia for us?, které vyšlo poprvé asi před dvaceti lety a nedávno znovu. To bychom museli začít celý problém také studovat a nejenom k němu zaujímat stanoviska.

Zdeněk Zbořil
Psáno pro Prvnizpravy.cz

Gerrymandering - danajský dar Ústavního soudu Parlamentu České republiky

Gerrymandering - danajský dar Ústavního soudu Parlamentu České republiky

Zdeněk Zbořil 

6. února 2021
Darem Ústavního soudu ČR Parlamentu ČR není jen výrok o zrušení částí volebního zákona a odsouzení dosavadního právního stavu...

Zase jedno zapomenuté výročí

Zase jedno zapomenuté výročí

Zdeněk Zbořil 

14. října 2015
Dokonce i při vzpomínání na 70.výročí konce druhé světové války na Dálném východu, v Jihovýchodní Asii a v Tichomoří jsme příliš nepřemýšleli o tom, jaký osud potkával od války a japonské okupace „osvobozené“ země v této oblasti.

Arabské jaro a Pomazánkové máslo

Arabské jaro a Pomazánkové máslo

Zdeněk Zbořil 

16. května 2015
Komu by se snad zdálo, že slovní spojení použité jako název této úvahy je absurdní, toho si dovolíme upozornit, že se jedná o aktuální agendu EU, EP, Evropské komise a dalších vašnostů sídlících a zasedajících v Bruselu, Štrasburku a Lucemburku...

Válka bezmála třicetiletá

Válka bezmála třicetiletá

Zdeněk Zbořil 

26. března 2015
Současné debaty o možnosti vzniku třetí světové války jsou sice někdy více, někdy méně vzrušující, ale aniž to jejich účastníci vědí, zakrývají skutečnost, že svět se nejméně od roku 1990 nachází ve stavu válečném.

PS – Jak zastavit pátou kolonu

PS – Jak zastavit pátou kolonu

Zdeněk Zbořil 

22. března 2015
„Skutečnost, že tady žijí idioti, kteří chtějí zničit Českou republiku a chtějí nás dostat do Ruska mě uráží a znechucuje. Půjdu se s nimi třeba i porvat... Musíme se jasně vypořádat s pátou kolonou... (Pavel Šafr)

Jak se překreslují hranice

Jak se překreslují hranice

Zdeněk Zbořil 

14. března 2015
Zvykli jsme si přehlížet někdy až neuvěřitelnou drzost, s níž politici různých zemí, a hovořících různými jazyky tlumočenými do angličtiny, nám prezentují různá nezvratná tvrzení, o kterých předpokládají, že je není třeba dokazovat.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%