Svátek má: Žofie

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Postit se lze všelijak

V úterý vyvrcholil letošní masopust – a ve středu spadla klec. Po masopustu totiž přicházívá středa Popeleční a s ní začátek půstu, trvajícího až do Velikonoc.


Je skoro s podivem, jak masopust sám, ale i nadcházející postní období nejsou marketingově téměř nijak využívány. Nezaznamenáte, že by vám v masopustní dny strkali vepřové pod nos a od Popeleční středy že by naopak vypukly reklamní zeleninové orgie. Zato si nebylo možné nevšimnout, že se letošní Popeleční středa kryla s novodobým marketingovým šlágrem, s módním svátkem sv. Valentýna. Člověk by řekl, že lásky čas je přece až na Prvního máje, jak o tom hezky veršoval už Karel Hynek Mácha. Ale s Valentýnem jsme takoví více světáčkovští. No, když to podpoří populační vývoj, proč ne.

Kde na křesťanské tradice určitě nezapomínají, to je Arménie. Arméni byli prvním národem světa, který ve své většině přijal křesťanskou víru. A jsou tam také nejstarší rotundy a baziliky světa. Některé z nich najdeme i v sousedním Ázerbajdžánu, protože Arménie se za ty dva tisíce let dosti zmenšila. Zásadně se zmenšila i loni, když Ázerbajdžán vojensky obsadil enklávu Náhorní Karabach, o kterou tyhle dva národy bojovaly v regulérních tankových a leteckých válkách už od dob Sovětského svazu. Ano, válka na Ukrajině není jediným konfliktem v postsovětském prostoru. Ta je nám o dost blíž, ale tisíce mrtvých má na svědomí i podkavkazský konflikt.

Z Ázerbajdžánu se v posledních letech stalo něco jako ropný emirát. Je to prosperující a sebevědomá země. Muslimská, pochopitelně, i když takovým tak trochu vlažným způsobem. Což jsem si potvrdil při návštěvě dvou pivovarů v Baku. Arméni tvrdí, že Azeři jsou při chuti a chystají proti Arménům regulérní válku, kterou by získali spojení e enklávou Nachičevan. Možná jsou to obavy oprávněné. Jestli totiž jistou rovnováhu zde přinášela v posledních desetiletích ruská podpora Arménie, pak po zahájení invaze na Ukrajinu ruská ochota hlídat mír v Arménii dosti opadla. Bližší košile než kabát. Navíc je Ázerbajdžán mocensky i etnicky spřízněn s Tureckem, se kterým si to Rusové nyní nechtějí rozházet.

Arméni tak zůstávají sami. Ale krajina pod Kavkazem světové velmoci (možná naštěstí) moc nezajímá, takže se tam patrně stane to, co se má stát. A nikdo tomu nezabrání. Když v Arménii před více než třemi desítkami let nadělalo děsivou pohromu zničující zemětřesení, svět se zajímal. A i u nás proběhla ohromná lidová humanitární akce na pomoc Arménům. Dnes o tamní situaci není zájem.

Zájem má ale celý svět o situaci v USA. Obrátky nabírá jeden z největších politických střetů v amerických dějinách. Někteří komentátoři nepokrytě fandí, jiní se snaží o poctivou analýzu. Ale skoro všichni se zabývají jen prezidentskou kampaní a děním kolem ní. Je to pochopitelné. Ale v USA jde o cosi mnohem většího než o jeden politický souboj. Ať už totiž tamní prezidentské volby dopadnou jakkoli, americká společnost zůstane dramaticky rozdělena. Jedna půlka už by ráda žila v budoucnosti, druhá si myslí, že osvědčené hodnoty a ctnosti jsou „dobré pro nás dost“.

Stejné rozdělení už se z USA přelévá i do Evropy a jejích národů. Je do značné míry přirozené a pochopitelné. Lidé se liší svými zájmy i svým světonázorem. Problém nastane tehdy, když pozbydou schopnosti spolu vůbec nějak komunikovat. Nebo už nastává?

Možná by to chtělo pod Kavkazem, v USA i u nás trochu popřemýšlet, kam až naše kulturní války mohou vést. A možná by chtělo zahájit malý půst a ten „boj o zítřek“ tak nežrat.

Ladislav Jakl

Letadlo, sopka a Beatles

Letadlo, sopka a Beatles

Ladislav Jakl 

12. dubna 2025
V Česku panuje politická idylka. Za největší drama se tu považuje neúčast opozice na nějakém jednání. To v Polsku probíhá politický boj prostřednictvím praktik, které si tu (zatím) neumíme představit.

Pedro a Roxana

Pedro a Roxana

Ladislav Jakl 

5. dubna 2025
Žvýkačka Pedro dělala bezva bubliny. Nechutnala tak skvěle jako Donald, ale obrázky měla taky hezké a bubliny nepřekonatelné. Nepřekonatelná byla ale i v lepivosti, pokud si na ni člověk sedl.

Globální témata jsou únikem od práce

Globální témata jsou únikem od práce

Ladislav Jakl 

29. března 2025
Česká republika má jen o trochu víc než jednu tisícinu obyvatel Zeměkoule.

Vláda končí, tak zrychluje

Vláda končí, tak zrychluje

Ladislav Jakl 

7. března 2025
Za zhruba 200 dnů u nás proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Nikdo dnes nemůže vědět, jak konkrétně dopadnou, ale podle všeho přinesou významné mocenské změny.

Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Ladislav Jakl 

22. února 2025
Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s tím? Uspořádat konferenci, kde se bude mudrovat o tom, že stagnovat už nechceme.

Blonďák v bavorském kroji

Blonďák v bavorském kroji

Ladislav Jakl 

14. února 2025
Afghánský žadatel o azyl spáchal v Mnichově teroristický útok. Je to už bůhvíkolikátý pádný důkaz, že země Evropské unie nejsou schopny zvládnout mohutnou vlnu uměle podněcované masové imigrace z exotických zemí, která trvá nejméně od roku 2015.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%