Svátek má: Monika

Komentáře

Potřeba čelit rizikům a prosadit si svůj zájem

Při výčtu aktivit v minulém týdnu, které rezonovaly v evropském integračním prostoru, bylo možné si položit otázku, zda některá zvažovaná opatření svou povahou nesmývají z členských států zodpovědnost.

Stejně členské státy jsou stále těmi, kdo má zcela legitimně v EU největší moc (kterou prosazují v EU v rámci Rady) a je to tak zajisté správně. A ty schopné z nich si umějí svůj zájem zajistit a obhájit. I z tohoto úhlu pohledu může být blížící se britské referendum o EU vnímáno jako projev nedostatečné schopnosti Británie se v EU prosadit.

Za projev přílišného zasahování "evropských" politik do národních kompetencí je občas považován i návrh na vznik národních rad konkurenceschopnosti. Zde je však třeba zřejmě oponovat, neboť za předpokladu odpovídající autonomie, která umožní na úrovni národních států nalézt kompetentní partnery v procesu praktického zajišťování úkolů Evropského semestru a naplňování Specifických doporučení, lze považovat tyto instituce za přínosné.

To, že role členských států je zásadní a ty schopné a agilní si umějí obhájit své zájmy, se může projevovat i ve velmi plíživě nebezpečných podobách, například v případě směrnice o vysílání pracovníků (do jiných států EU). V její novelizaci se začínají objevovat velmi nebezpečné pokusy ohrožení fungování jednotného pracovního trhu a volného pohybu pracovníků ve jménu ochrany krátkodobých zájmů národní zaměstnanosti. Zejména snaha o to, aby například řidiči dálkové dopravy, kteří v drtivé většině nevytvářejí žádnou přidanou hodnotu na území jiných států, byli odměňováni podle standardů příslušné země (nejen v podobě mzdy, ale i v souladu s její sociální politikou) a nadto se podrobovali dalším předpisům restriktivního charakteru (například způsob naplňování přestávek k odpočinku).

Jiný je případ realizace stavební zakázky na klíč, kdy například stavebníci z České republiky pracují několik měsíců například v Belgii (zde je zřejmé, že jejich odměna musí reflektovat belgické podmínky). Nebezpečí spočívá v úplném přehlížení toho, jak se v různě rozvinutých částech EU tvoří úroveň mezd a ignoraci toho, že i v jednom členském státě zcela přirozeně existuje různá mzdová úroveň. Rizikem je pokus o ustavení společné minimální mzdy v EU, což by byla destrukce konkurenceschopnosti v méně rozvinutých zemích Unie.

Naopak zcela jednoznačný společný zájem celé Unie spočívá v tématu globálním - přiznání statutu tržní ekonomiky pro asijského giganta Čínu, z něhož tak jako tak na konci letošního roku vyplyne změněný obchodní režim, v jehož důsledku se zmírní ochrana evropského trhu před čínskými dovozy, což může zásadně ovlivnit konkurenceschopnost řady významných evropských výrobců a ohrozit jejich zaměstnanost. Nyní již zřejmě nemá příliš smyslu argumentovat tím, že Čína vskutku představy o tržní ekonomice v pojetí západního světa ne zcela naplňuje. Ke změně v podobě vzájemných vztahů dojde a cílem je učinit, aby dopadu doslova průlomového rozhodnutí nebyly pro evropskou ekonomiku destruktivní.

Toto je ostatně příklad tématu, na který by měla být soustředěna pozornost evropských politik. Tedy tématu, které zásadním způsobem ovlivní celou EU, a nikoliv tématu, které je parciální či znamenající skrytý boj o prosazení jednoho zájmu na úkor druhého. A je dobré si i pečlivě promyslet způsob, jakým má být téma uchopeno - volba je určitě sympatičtější nástroj než direktivní zákaz.

Petr Zahradník

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Petr Zahradník 

25. ledna 2017
Po velmi dlouhé době, přerušené hlubokou ekonomickou krizí, začíná obrátky nabírat téma, které se ve většině dosti zajídá řadě zemí střední a východní Evropy.

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Petr Zahradník 

16. ledna 2017
Tento týden umožnil neuvěřitelně ilustrativní porovnání dvou naprosto, ale zcela odlišných situací v problému, který nejsme schopni uspokojivě řešit po celou dobu našeho téměř již třináctiletého členství v EU.

Makroekonomická mozaika

Makroekonomická mozaika

Petr Zahradník 

12. ledna 2017
Prosincová hladina spotřebitelských cen dosáhla po téměř čtyřech letech úrovně svého dvouprocentního meziročního růstu. Tím se meziroční inflace oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,5 procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Petr Zahradník 

10. prosince 2016
Za posledních osm let nebyla míra nezaměstnanosti nikdy nižší, než v letošním listopadu, kdy poklesla pod 5 % na hodnotu 4,9 %.

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Petr Zahradník 

8. prosince 2016
Po loňském, v mnoha ohledech anomálním roce, v němž se na výsledné výtečné hodnotě konečného růstu podílela řada jednorázových faktorů, jež mezitím již zcela či částečně vyvanula, je letošní rok svým způsobem normálnější.

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Petr Zahradník 

25. listopadu 2016
Pokud se na události minulého týdne v EU díváme ekonomickýma očima, nemohly sledovat prioritnější událost, než byl výkop dalšího kola Evropského semestru, tentokrát pro rok 2017.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%