Svátek má: Emil

Komentáře

Antonín Seďa

poslanec PS PČR (ČSSD)

Současný stav České republiky není nejlepší

Polistopadový vývoj naší země zaznamenal změny, které nemají obdoby.


Přechod ze státem plánovaného hospodářství na velmi otevřenou tržní ekonomiku, cesta od diktatury jedné strany k pluralitnímu systému politických stran a k demokratické společnosti byly doprovázeny řadou chyb a přehmatů. Snad největších bylo dosaženo v kupónové privatizaci, ve špatné kontrole bankovního systému spočívajícího na jeho tunelování a zejména skutečnost, že pravicové politické reprezentace dávají přednost ekonomice před právem. Proto se není čemu divit, když občané země po dlouhém období propadu hospodářství, rozličných korupčních kauzách, poklesu jejich životní úrovně a problémech financování důchodů a zdravotní péče mají pocit zklamání a ve volbách se odvrací od zavedených demokratických politických stran.

Volby skončily a přesto většina občanů není s výsledkem spokojena. Za prvé zřejmě proto, že současný volební systém prakticky neumožňuje většinovou vládu jedné politické strany a za druhé proto, že jejich předvolební představy o zastoupení v poslanecké sněmovně se rozcházejí s povolební realitou. Přitom to jsou právě voliči, kteří takto rozdali politické karty.

Nedávná devalvace české koruny ČNB reagovala na nedostatek domácí spotřeby z čehož plyne návrat k ekonomické stagnaci a také na nemožnost banky jiným způsobem ovlivnit nastartování české ekonomiky. Hodnocení úspěchu či neúspěchu tohoto kroku ponechám na ekonomickém zhodnocení. Nicméně již dnes lze říci, že sociologicky byl tento krok špatný. Protože drtivá většina lidí vychází se svými rodinnými příjmy obtížně a přece nemůže být zájmem banky, aby se občané ještě více zadlužovali, poněvadž rodiny nemají větší finanční rezervy. Naopak růst cen a zdražování zhorší již tak špatnou situaci rodin s dětmi a důchodců.

Právě období recese ukázalo, že chudí lidé chudnou stále víc a je více těch, kteří ztrácejí domov a životní jistoty. S chudobou se u nás potýká 10% občanů, ale dalších 10% žije těsně nad ní. Senioři nezvládají platit náklady na bydlení a chudí občané se často dostávají vlivem exekucí a růstu cen do neřešitelných existenčních problémů. Obrovským problémem je vysoká nezaměstnanost, zejména těch dlouhodobě nezaměstnaných a mladých. Přitom pravice dlouhodobě šetří na prostředcích do sociálních a zdravotních služeb. Namísto podpory investic a aktivní politiky zaměstnanosti vyvádí veřejné služby do privátní sféry. Což výrazně služby nejen zdražuje, ale zejména dlouhodobým outsourcováním služeb dochází k oslabování jejich kvality a dostupnosti. A také k postupnému snižování našich schopností.

V naší zemi je málo opravdových podnikatelů a vlastníků. Namísto jejich podpory stát většinou svými zákony podporuje podnikavce. Přitom vlastnictví je základem zdravého hospodářství a také konkurenceschopnosti. Není se co divit, že naše konkurenceschopnost klesla na 46.místo, že existují problémy ve vzdělávacím systému, který nereaguje na potřeby pracovního trhu a nepodporuje rozvoj podnikání. Vědět totiž ještě neznamená umět, tak jako živnostník není podnikatel v pravém slova smyslu. A to proto, že podnikání vyžaduje odpovědnost o osud firmy a její rozvoj a také odpovědnost za své spolupracovníky. Nelze nadále podporovat spekulanty, šejdíře a podnikavé šibaly, ale je nutno podporovat inovace ve funkčních podnicích a export zboží s vysokou přidanou hodnotou.

Nejsem přesvědčen a zkušenost z posledních let vlády pravice to dokazuje, že největším problémem konkurenceschopnosti jsou vysoké mzdy či odvody do sociálního či zdravotního systému. Tím problémem je zejména nestabilní politické prostředí, které by dávalo podnikatelům a široké veřejnosti možnost předvídat a plánovat. Schází předvídatelnost a zejména rychlá vymahatelnost práva a smysl pro spravedlnost v celé naší společnosti. Málokdo si uvědomuje, že máme tradice, na kterých se dá stavět lepší budoucnost země.

To co nám schází je úsilí o co nejlepší vzdělávací systém, jeho provázanost s podnikatelským sektorem, podpora vědy a výzkumu a jeho užití ve prospěch republiky. Je nutno jít příkladem chováním, jednáním a odpovědností na jakékoliv politické a podnikatelské úrovni. A je nutno si stále připomínat slova Tomáše Bati z roku 1934, že příčinou krize je především morální bída. Jak kdysi řekl stávající prezident Miloš Zeman: chce to více Baťů a méně Kožených.

Antonín Seďa

Opravdu si nepřeji diktaturu oligarchů

Opravdu si nepřeji diktaturu oligarchů

Antonín Seďa 

8. ledna 2016
Je začátek nového roku 2016 a se zájmem sleduji rozličné vzkazy politiků, církevních hodnostářů i řadových občanů.

Bezpečnost ČR po teroristických útocích v Paříži

Bezpečnost ČR po teroristických útocích v Paříži

Antonín Seďa 

23. listopadu 2015
Problém nelegální migrace je každodenním tématem českých médií i diskusí občanů.

Není řešení, jako řešení

Není řešení, jako řešení

Antonín Seďa 

2. října 2015
Armádní akvizice jsou vždy pod drobnohledem veřejnosti. Ani tak z důvodů transparentnosti, jako z pohledu jejich důležitosti a vysokých nákladů. Nicméně jakékoliv nakládání s veřejnými prostředky musí být efektivní a transparentní.

Pandurgate opět na scéně

Pandurgate opět na scéně

Antonín Seďa 

21. srpna 2015
Česká armáda hodlá nakoupit 20 kusů nových kolových obrněných vozidel Pandur II. Tyto vozidla by měly být ve speciální výbavě. Šest štábních a 14 velitelských, bratru za 1,3 miliardy korun. Údajně je nákup nutný pro velitelské a spojařské účely.

Trocha politiky v horkém a únavném létě

Trocha politiky v horkém a únavném létě

Antonín Seďa 

13. srpna 2015
Když se člověk začte do českých deníků či týdeníků, leckdy se nestačí divit. Tak jak se mění společnost, tak se mění i politika

O budoucnosti ČSSD budou rozhodovat vztahy uvnitř ČSSD

O budoucnosti ČSSD budou rozhodovat vztahy uvnitř ČSSD

Antonín Seďa 

4. července 2015
Každá politická strana či hnutí má čas od času své vnitrostranické problémy. Povětšinou pramení z osobních animozit spojených s neukojenými ambicemi těch členů, kteří si myslí, že jsou ti vyvolení.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%