Svátek má: Aneta

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Sportujeme hodně, nebo málo?

Podporuje stát sportovní aktivity mládeže i dospělých? Pečujeme vědomě a preventivně o svoje zdraví? Do jaké míry ovlivnila pandemie Covid-19 pohybové aktivity občanů?

V minulých pěti komentářích jsem Vám představil většinu výsledků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP na téma Sport a stát. Dnes již nebudu předkládat odpovědi na konkrétní otázky v grafech, ale pokusím se výsledky uvedeného průzkumu stručně shrnout v několika bodech.
  • Občané dospělé populace se v porovnání se začátkem roku věnují sportování méně. Více než třetina dospělých nesportuje vůbec. I před epidemií Covid-19 nebyl ale podíl sportu v životě lidí dostačující.
  • V poslední době klesá počet lidí, kteří dávají přednost organizovanému sportování, a naopak se zvyšuje procento lidí, kteří raději sportují individuálně.
  • Většina občanů (cca 70 %) se domnívá, že stát nedostatečně podporuje pohybové aktivity dětí a mládeže. Téměř třetina občanů si myslí, že v ČR není dostatek veřejně přístupných hřišť, na kterých by mohly jejich děti sportovat.
  • Většina lidí (cca 60 %) si myslí, že finanční podpora sportu státem by měla prioritně směřovat do oblasti sportování dětí a mládeže.
  • Nemají-li sportovní aktivity a aktivní podpora zdravého životního stylu místo v životě dospělých, budou touto skutečností ovlivněny také jejich děti. Cca 50 % dospělých i jejich dětí neřeší způsob stravování, nesnaží se pozitivně ovlivňovat svoji tělesnou hmotnost atd.
  • Téměř polovina dětí a mládeže organizovaně sportuje, což akcentuje úlohu sportovních spolků, které mají velký podíl na tom, zda dítě bude aktivně sportovat i v dospělosti. Z výsledků průzkumu bohužel vyplývá, že se to zatím moc nedaří.
  • Zastoupení sportu a pohybových aktivit je v životě nejen dospělých, ale zejména dětí a mládeže, žalostně nízké (i když tyto výsledky mohly být u dětí částečně ovlivněny dobou, kdy průzkum probíhal, tedy na přelomu srpna a září, kdy ještě nezačala tradiční organizovaná sportovní činnost ve sportovních spolcích).
  • Tělesná hmotnost značné části našich dětí se neúměrně zvyšuje.


Ve výše uvedených závěrech najdeme více negativních zjištění, než optimistických skutečností a předpokladů. Je zřejmé, že přiměřené pohybové aktivity v každém věku jednoznačně přispívají ke zdraví a tělesné i duševní kondici člověka, měly by se stále více stávat samozřejmou součástí zdravého životního stylu a mít tedy větší podíl ve volnočasových aktivitách lidí. Zdravé sportovní aktivity občanů by měl stát více podporovat, i když jedinci by neměli na podporu státu spoléhat, natož vinit stát z toho, že nesportují.

V rámci žádaného posunu společnosti k zdravému životnímu stylu by mělo být sportování zastoupeno v celé populaci více. O své tělesné i duševní zdraví by se měl starat každý sám, ale jistě je k tomu potřebná vyšší míra státní podpory.

Věřme, že nová politická reprezentace se bude i o výsledky tohoto průzkumu zajímat a bude činit konkrétní kroky pro zvýšení podílu sportu v životě našich občanů a tím i ke kvalitativnímu posunu v oblasti zdravého životního stylu společnosti. Zatím jsem zaznamenal podněty na zdražení nezdravých potravin, s napětím ale budeme sledovat všechny následující kroky politiků, které, snad jen pozitivně, ovlivní sportování našich občanů.

Odsunutí podpory sportování na „pozdější dobu“ a zdůvodnit to tím, že nyní jsou před námi důležitější priority, by bylo velmi krátkozraké a neodpovědné. Není totiž pochyb o tom, že zlepšující se fyzická i duševní kondice lidí je pro každou společnost zcela zásadní a nezbytná.

Zdeněk Ertl

----------
Průzkumu společnosti SANEP na téma Sport a stát se aktivně účastnilo 3536 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%