Svátek má: Ivo

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Zachraňujeme Euroatlantidu?

S Ukrajinskou krizí se k nám vrací paranoia, že budeme vbrzku obsazeni Ruskem. Tuto produktivní hrozbu prosazují již léta myslitelé typu senátora Jaromíra Štětiny a Alexandra Vondry.


Radarovčíci nejdříve žádali umístění (aspoň) amerického radaru v Brdech a děsili obyvatelstvo raketovým útokem teroristů (svého času Štětina označoval odmítání radaru za „vlastizradu“). Na tvrzení Ruska, že jde o zařízení, které má jen smysl jako opatření proti němu, odpovídali „Pshaw! To je ruská propaganda!“ Letos ale i tuto představu oprášili a doplnili požadavkem na umístění americké vojenské základny. S jediným cílem, a tím je Rusko.

S tím, bohužel souvisí i náhle probuzený tlak pravice na zvyšování peněz do obrany. Jenže český rozpočet na obranu za léta pravicových vlád poklesl na 43 miliard korun a představuje jedno procento hrubého domácího produktu. Návrh ministra obrany Martina Stropnického dosáhnout 1,4 procenta HDP spustil decibely kritiky, srovnatelné s koncertem metalové kapely z amplionů TOP 09 a ODS.

Karel Schwarzenberg emotivně reagoval slovy o cynickém výsměchu a o naprosto neodpovědném hazard vůči bezpečnosti ČR. Postavil ho před sebe Miroslav Kalousek, který zřejmě usoudil, že jeho vystoupení by bylo nevkusné. Neboť pokles rozpočtu na obranu z 2 procent HDP v roce 2005 zařídil až donedávna řídil právě on.

Co si ale myslí lidé o „dobře a efektivně“ vynaložených miliardách na obranu, které obvykle (jak jinak) podléhají utajení a často jsou prováděny bez výběrových řízení? Od sebevražedných padáků, pandurů, gripenů, letadel Casa a Tatrovek a dalších hraček. Co si myslí o miliardách, které z tohoto rozpočtu našly majitele v spřátelených soukromých firmách pana Kalouska.

Mělo by se ozřejmit, kdo na rozpočtu obrany nehorázně vydělává. Zdá se, že česká armáda to není.

Ovšem i AC/DC zní jako dechovka proti tomu, co se ozvalo, když ministr Stropnický a následně premiér Bohuslav Sobotka zpochybnili potřebnost základny NATO na českém území. Stárnoucí patriarcha Schwarzenberg vyzval vládu, aby pozvala Američany na české území co nejdříve, abychom „ukázali Putinovi“. S jistým napětím jsem očekával prohlášení „Mým národům“ v jubilejním roce světového masakru.

Odpovědí byla studená sprcha od obyvatel české kotliny. Většinové mínění v podobě 64,2% dotázaných s názorem Karla Schwarzenberga nesouhlasí, uvedl průzkum společnosti Sanep. A natoidní umělecká klaka sklidila v témže průzkumu nejen nesouhlas 64,2 procent, ale také opovržlivý nezájem o její názor (51,3%).

Nikdo v Česku nezpochybňuje spojenecké svazky. Uvědomuje si ale vůbec někdo, že Česko své závazky vůči NATO plní až příliš ochotně? Jen v roce 2010 stála české daňové poplatníky válečná dobrodružství v jiných zemích 3 (slovy tři) miliardy korun. O rok později 1,7 miliardy a následující 1,5 miliardy korun. Ale je také nutné si položit další otázku: Komu a čemu dosud vojenské akce NATO pomohly? Je to lid Libye, Egypta, Afghánistánu či Iráku? (Jistě pro ně bude osvěžením přesvědčení již zmíněného českého senátora Štětiny typu: „Pro mě jsou Spojené státy americké svou vojenskou silou záštitou míru“. A pak ještě jedna dobrá z roku 2007, když tvrdil, že v Afghánistánu nastal mír a „ten tam nastolila americká armáda“).

Velice snadno se propaganda ohání potřebností armády a dojímavými řečmi o „obraně vlasti“, „demokracie“ a barvotiskem o tom, kterak vojáci rozdávají čokoládu chudým dětem někde v cizině. Ale proč takové úsilí o rozvoj terorismu a rozkývanou nejistotu světa? Není už někomu po těch letech divné, že zisky z této krve a násilí pobírají jen zbrojařské konglomeráty a dobyvatelské těžařské korporace, často propojené s politickými špičkami? Z čehož si, žel, ten český kapitalismus ani kousek neodloupl. Přičemž to pěkně vyjádřil v jednom rozhovoru nový slovenský prezident Andrej Kiska: „Lidská práva nesmí být nadřízená obchodním zájmům.“ Západní politici se zatím tak pregnantně nevyjadřují, ale naznačuje to stav jejich mysli. Nemusíme prošlapat kanady a stačí pohlédnout do mysli poslance Marka Bendy v polemice s Jiřím Dienstbierem: "Lidská práva, právo na život a další prostě nejsou nedílnou součástí demokratického státu, to by Spojené státy nebyly demokratický stát a to snad tvrdit nechcete." Nu, studie na univerzitě Princeton dokládá, že USA nejsou demokratickou zemí nýbrž oligarchií, v níž nemá většina obyvatel vliv na většinu důležitých rozhodování.

Nebezpečím militarizace ruku v ruce s byznysem obvykle provází seškrtání občanských práv. Tento proces – po seškrtávání sociálních a ekonomických práv (prý lékem na hospodářskou krizi) dává představu, co se stane s Evropskou unií za několik let. Vyškrábaný sociální stát na dřeň a vyprázdněná demokracie bude tedy nahražena čím?

Dalším balíky peněz na armádu budeme zachraňovat tedy co? Euroatlantidu? Myslím, a nejsem sám, že by se peníze daňových poplatníků měly využít lépe.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda

Česká kafkárna

Česká kafkárna

Jiří Kouda 

6. listopadu 2014
Připomíná to dobu, kdy nadávka hlavě státu stačila na trestní řízení a následné vězení. Scénárista, redaktor, humorista a spisovatel Vladimír Škutina jednou údajně prohlásil, že prezident Antonín Novotný je vůl.

Americký sen, nebo černá můra?

Americký sen, nebo černá můra?

Jiří Kouda 

30. října 2014
Musíme prožívat po listopadu český „americký“ sen. Vyplývá to aspoň ze statistik, které nás mohou zahltit čísly. A pokřivenou realitou.

Shrekova bažina

Shrekova bažina

Jiří Kouda 

23. října 2014
V Západní Africe řádí nezvladatelná epidemie eboly, v Doněcku se zakázanými střelami zabíjí civilisté a eurozónou se plíží temné obavy z recese, ale Česko se po volebním supervolebním období vrací k normálu periferní sebestřednosti.

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Jiří Kouda 

16. října 2014
Volební výsledky přinesly silnou odezvu v diskusích občanů, ačkoliv se většina voleb nezúčastnila. Ve většině rezonuje nespokojenost, která se podobá křeči nad rozlitým mlékem.

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Jiří Kouda 

9. října 2014
Naše koaliční vláda zvažuje o kolik zvýší životní minimum a existenční minimum. Počin je to dobrý, ekonomika má růst, všechno (kromě Německa) na to ukazuje, tak proč by si ze státního koláče měly užívat jen velkopijavice na státních investicích.

Racionalita fízlovské aféry

Racionalita fízlovské aféry

Jiří Kouda 

2. října 2014
Poněkud překvapivý výsledek přinesla analýza, podle níž se komunikace politických stran v posledních měsících kultivuje.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%