Svátek má: Aneta

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

Ze všech stran slyšíme různá doporučení, jak s ním začít a pak u něj zůstat, někdy se tyto rady i mírně liší, ale v obecné rovině se odborníci shodují v tom, že zdravý životní styl zasahuje do mnoha životních oblastí, k těm nejvíc viditelným patří způsob trávení volného času, spánek, dobrá nálada, pohyb a stravovací návyky.

Asi se tedy shodneme, že žít zdravě znamená zejména si udržovat optimální tělesnou hmotnost, pravidelně cvičit nebo provozovat jiné tělesné aktivity, vyhýbat se alkoholu, cigaretám a drogám a zaměřovat se na pestrou a vyváženou stravu. Důležitá je nejen tělesná, ale i mentální rovina, zdravě žijící člověk se cítí uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.



Víte, že mojí „oblíbenou“ oblastí je pohyb a že dlouhodobě upozorňuji na nedostatek fyzických aktivit v životě dětí a mládeže. Zároveň samozřejmě vnímám, že ani situace v ostatních složkách zdravého životního stylu není ideální a tipoval jsem, že v nejlepším stavu by mohlo být stravování mladé generace. Výsledky průzkumů Střediska empirických průzkumů mi ale ukázaly, že i ve způsobu stravování dětí je pravděpodobně velký prostor ke zlepšování. Je zřejmé, že způsob stravování dětí určují především jejich rodiny. Ano, většina dětí se stravuje (obědvá) ve školních jídelnách, ale tam se kvalita stravy jistě v posledních desetiletích výrazně zlepšila. Asi se tedy shodneme, že zásadními tvůrci stravovacích návyků dětí jsou nesporně rodiče, kteří by měli mít přirozený zájem na tom, aby podpořili zdravý vývoj svých potomků zdravým jídlem. Podívejte se na následující grafy, které mě usvědčují z poměrně velkého omylu.

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte (Vašich dětí) s ohledem na jeho (jejich) zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu? 

 
 

Nebyl jsem sice tak bláhový, abych si myslel, že ve všech rodinách převažuje zdravá strava, ale skutečnost, že 60 % rodičů se ani nesnaží děti ke zdravému stravování vést, mě nepříjemně překvapila. A ještě více mi zatrnulo při zjištění, jak moc se situace během necelého roku výrazně zhoršila!

Graf, který mapuje zájem rodičů o pitný režim jejich dětí uvádím už jen k dokreslení a potvrzení tohoto negativního trendu.

Řešíte pitný režim Vašeho dítěte?  




Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení zdravého, normálně fungujícího metabolismu a ruku v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cévní poruchy apod.  Umím pochopit, že v některých sociálně slabších rodinách je nezájem o zdravé stravování dán spíše objektivními, zejména finančními problémy rodiny, ale troufnu si tvrdit, že takových rodin u nás rozhodně není většina. Proč tedy?

Chceme se nad tím zamýšlet a snažit se to zlepšit, nebo je nám to doopravdy jedno?!

Zdeněk Ertl




Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%