Svátek má: Vilém

Komentáře

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

Umíme se bránit autoritářství?

Staré pravidlo říká: Kde chybí občanská důvěra, tam nemůže vzniknout demokratická společnost.


U nás ale důvěřuje vládě podle průzkumu CVVM z konce minulého měsíce jen 21 procent lidí. Před více než rokem Fischerově vládě důvěřovalo 70 procent lidí. Ještě menší důvěru má Poslanecká sněmovna, té důvěřuje jen 18 procent a Senátu důvěřuje jen o něco více, sice 25 procent dotázaných. A podle průzkumu agentury STEM, i když je to zatím jen jeden průzkum, už i prezidentovi důvěřuje něco málo pod padesát procent respondentů. Nebezpečná otázka proto zní: Jaká je za takovéto situace naše společnost a kam se transformuje, protože evidentně o demokratické společnosti již hovořit můžeme jen těžko? Demokracie je vždy podmíněna důvěrou většiny ve státní instituce. Nejprve si proto položme otázku: Jaká nebezpečí na nás číhají?

Z hluboké ztráty důvěry v ústavní instituce lze vyčíst základní vážná nebezpečí pro demokracii, protože u lidí vyvolává obavy, znejišťuje je a politikům naopak připravuje půdu k autoritářským režimům, které žádnou důvěru nikdy nepotřebují. Diktátor či nějaká skupina lidí se chápe moci za slib pořádku, za kterým ale bezprostředně následuje konzervace korupčního prostředí a kasírování informací. Občanovi je vzata možnost svobodně a veřejně definovat politické cíle, takovou činnost přenechává "odborníkům" a kdo s nimi nesouhlasí, je nějak potrestán nebo alespoň se takového potrestání bojí a tento strach se přenáší i na nižší instituce. A to je přesně ten stav, v kterém se naše společnost začíná ocitat.

Se strachem se setkáváme každou chvíli i na místech, kde bychom to ještě před časem nečekali. Například redaktoři kulturního časopisu A2 v čísle 11 tohoto roku upozorňují na to, že se už nestává úplně zřídka, že autoři odvolávají slíbené články s tím, že kritika některé z institucí, o které hodlali psát, by ohrozila jejich kariéru. Úplně konkrétně to dokládají na široké zkušenosti, kterou získali při dlouhodobé přípravě série článků o muzeích a muzejnictví. Atmosféra strachu, která v českých muzeích panuje, předčila jejich očekávání. Pracovníci muzeí byli ochotní se s redaktory scházet jen na odlehlých místech a poskytovat informace pouze pod příslibem anonymity, jako když se před rokem 1989 stýkali naši lidé se zahraničními novináři. V úvodníku časopisu stojí: "Důvody existenčních obav podřadně placených pracovníků mohou být různé, jasně však poukazují na zatuchlost a neexistenci diskuse v českém muzejnictví."

Lidé se opět po jednadvaceti letech obávají kritizovat poměry v institucích, v nichž pracují, neboť se bojí trestu: prozatím většinou jen toho, že budou bez práce. Jenže aby se autoritářský režim udržel u moci, musí tresty zvyšovat.

Otázka je, jestli si závažnost takové situace dostatečně uvědomujeme: privatizace politiky je vždy jen dočasným předstupněm nějakého druhu autoritářství. Odpověď na úvodní nebezpečnou otázku zní: Systém, do kterého by se naše společnost mohla plíživě transformovat, by odborníci mohli třeba nazvat demokraturou. V ní pak nejvyšší cenu mají nikoliv informace veřejné, ale informace s nejvyšším vydíračským potenciálem, jak o tom nedávno hovořil profesor Jiří Přibáň. Otázka na závěr zní: Chceme to, nebo jsme už tak zdeptaní, že proti tomu neumíme ani důsledně a účinně protestovat

Karel Hvížďala

Paroubkova reálná šance: pomsta

Paroubkova reálná šance: pomsta

Karel Hvížďala 

10. srpna 2011
Naděje Jiřího Paroubka, že jeho nová strana nebo strana, ke které by se připojil, by mohla hrát nějakou výraznější roli v české politice, je asi stejně velká, jako že zbohatne psaním knih.

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Karel Hvížďala 

2. srpna 2011
V minulých dnech jsme byli svědky dvou příkladů, jak internet mění svět.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala 

20. července 2011
Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu...

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala 

11. července 2011
Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích.

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala 

6. července 2011
Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany.

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Karel Hvížďala 

29. června 2011
Jestliže udržení vlády Mirka Topolánka zastavením stíhání Jiřího Čunka vedlo k rozložení státních zastupitelství a zviditelnilo fungování tzv. justiční mafie, delší existence vlády s Věcmi veřejnými může akcelerovat rozklad policie kvůli tomu, že se váhá, jestli Vít Bárta...

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
12%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%