Svátek má: Filip

Komentáře

Miroslav Ouzký

europoslanec (ODS)

Fukušima argument pro jadernou energetiku

Poslední události v Japonsku dle očekávání vyvolaly řadu tlaků na bezpečnost provozování jaderných elektráren všude ve světě, Evropu nevyjímaje. Zpravodajská média kontinuálně přinášejí jeden hrůzostrašný scénář za druhým a bulvární noviny se předhánějí s šokujícími titulky. Nějak se však zapo...


Západní část Japonska postihla přírodní katastrofa, která kromě lidských životů ovlivňuje také náš pohled na výrobu elektřiny v jaderných zařízeních. Pokud se však na celou záležitost podíváme s chladnou hlavou, zjistíme, že si japonské JE vedly naopak velmi dobře. Bezpečnostní systém zafungoval takřka bez chyby a opravdu vážnější problémy se vyskytly jen u jedné z nich  - JE Fukušima 1. I tak však tato elektrárna ustála zemětřesení 7krát vyšší (8,2 vůči 8,9) než na jaké byla konstruována! Do problémů se dostala až s příchodem nečekaně velké vlny tsunami, která vyřadila z provozu dieselové agregáty určené k pohonu chladícího systému po výpadku proudu.

Štěpná reakce v reaktoru byla zastavena již od prvního nahlášení nebezpečí zemětřesení, pracovníci elektrárny nyní bojují pouze se zbytkovým teplem, které bohužel doprovázejí lokální výbuchy nahromaděného vodíku v nejméně důležitých částech bloku. Avšak je předem kalkulováno i se situací, kdy by došlo k úplnému roztavení jádra a i personál je pro tuto situaci vyškolený. Dokonce i v nejhorší možné situaci, kdy by již nebylo možné havárii v JE Fukušima 1 zvládnout, by se nakonec jednalo o lokální záležitost a ne katastrofu celosvětového významu.

Rozpoutaná hysterie ohledně jaderné energetiky v Evropě tak není na místě a reakce některých představitelů osobně nechápu. Například Německo před několika měsíci schválilo prodloužení životnosti u 17 jaderných reaktorů, aby jej nyní opět pozastavilo. Rovněž z Rakouska se začínají množit hlasy, které volají po dalším testování našich jaderných elektráren „z obavy před vlnami tsunami“.

A například Greenpeace samozřejmě nezapomíná strašit zamořením cesiem-137 a tradičně vyzývá k postupnému odstavení veškerých jaderných elektráren z provozu. O zralosti takových prohlášení lze snadno pochybovat, protože dosud neexistuje alternativa, která by dokázala JE nahradit. Podobně erudovaně vypadá i zmínka v prohlášení Greenpeace k Japonsku o izotopu 137Cs (pozn. s poločasem rozpadu 30 let), který dle nich bude v životním prostředí “strašit” 300 let.

Od havárie JE Fukušima 1 můžeme očekávat, že vysoká bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách po celém světě budou ještě navýšena a tím zvýšena reálná bezpečnost v tomto odvětví. Každopádně to v žádném případě nebude znamenat konec výroby energie v jaderných elektrárnách. Je to v současnosti jediný významný a rozumný zdroj “obnovitelné” energie.

Miroslav Ouzký

Povyšovat potřeby EU nad národní nelze

Povyšovat potřeby EU nad národní nelze

Miroslav Ouzký 

19. října 2011
Když se v jakémkoli členském státě EU rozhodnou přeorientovat svou energetickou koncepci zcela jiným směrem, je to v pořádku.

Označí Německo „své“ euro?

Označí Německo „své“ euro?

Miroslav Ouzký 

27. července 2011
Z informací ohledně záchrany krachujícího Řecka může být český občan celkem oprávněně rozladěn. Nejen, že se sama záležitost táhne už několik měsíců a různé varianty řešení z úst ECB či představitelů EU neberou konce, ale mnohdy si tyto...

Fukušima argument pro jadernou energetiku

Fukušima argument pro jadernou energetiku

Miroslav Ouzký 

18. března 2011
Poslední události v Japonsku dle očekávání vyvolaly řadu tlaků na bezpečnost provozování jaderných elektráren všude ve světě, Evropu nevyjímaje. Zpravodajská média kontinuálně přinášejí jeden hrůzostrašný scénář za druhým a bulvární noviny se předhánějí s šokujícími titulky. Nějak se...

Nevyčítejme ČEZu solární byznys

Nevyčítejme ČEZu solární byznys

Miroslav Ouzký 

8. února 2011
Je snadné vyčítat energetickému podniku ČEZ jeho solární investice, zejména s přihlédnutím k jeho sprintérskému úsilí na konci roku.

Uspořené emise EU smaže Čína za dva týdny

Uspořené emise EU smaže Čína za dva týdny

Miroslav Ouzký 

7. prosince 2010
Právě probíhající mezinárodní klimatická jednání v mexickém Cancúnu brzy odhalí další krutou pravdu. Pokud se nepodaří dojednat opravdu globální dohodu, nikdo již podobná klimatická jednání nebude brát vážně.

Biopaliva – nemáme právo volby

Biopaliva – nemáme právo volby

Miroslav Ouzký 

2. prosince 2010
Opět se v plné kráse ukazuje zhoubnost subvencí tentokrát plynoucích do produkce biopaliv. Řada studií z poslední doby dokazuje, že sázka na biopaliva ze strany EU nebyla šťastným řešením, v jaké se doufalo.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%