Svátek má: Vilém

Komentáře

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

O konci politiky

Krize eura, problémy se zadlužením a náladové burzy. Vlády se sice snaží něco proti krizi podnikat, jenže jejich politika je příliš pomalá a nedokáže držet krok s tím, co se v naší civilizaci děje. S touto tezí vstoupil do diskuse například esejista Klaus Segbers.


Říká, že mluvit v této souvislosti o krizi či konci politiky zní velmi dramaticky, jenže jedním dechem dodává, že situace skutečně dramatická je, protože politika jednotlivých států naráží čím dál tím častěji na užší a užší hranice, v kterých může o něčem rozhodovat.

Nebezpečná otázka proto zní: Je možné ještě dělat politiku v tradičním slova smyslu? A když ne, jak je možné pokračovat v integraci společnosti?

Parvda je, a na tom se shodují skoro všichni diskutéři, že globalizace už dávno je víc než pouhá nálepka. Kapitalismus bez hranic produkuje proudy, které překračují hranice států a státy je jen velice těžko mohou nějak regulovat či dokonce kontrolovat. To platí jak o penězích tak o přesunu kapitálu, jak ukázala dost jasně a přesvědčivě krize v roce 2008. Jenže současně se už těžko kontrolují i další proudy, které putují v naší civilizaci ze země do země jako je organizovaný zločin a stejně i zábavní a informační proudy. Tsunami muziky, filmů, sociálních sítí a zpráv už nedokáže kontrolovat ani Čína, která na to vydala miliardy dolarů. Proto lze nejspíš souhlasit s tím, že politika reaguje na všechny tyto skutečnosti pozdě a snaží se jen tu a tam zabraňovat tomu, co považuje za nejnebezpečnější, ale rozhodně nelze hovořit o tom, že se jedná o strategické rozhodování. To je důvod, podle politologů, proč už nelze hovořit o skutečné politice.

Segbers shrnul problémy současného politického provozu do pěti bodů:

Za prvé: Výzvy, na které musí politika jednotlivých států reagovat jsou stále komplexnější, zatímco reakce států se soustřeďují jen na jednotlivosti.

Za druhé: Politiku čím dál tím víc určují cizí aspekty: situace médií, volební cykly a vnitropolitická citlivost na nejrůznější události.

Za třetí: Politika silně pokulhává za hospodářskými a sociálními problémy.

Za čtvrté: Zastupitelská demokracie degradovala do nekonečných hlasovacích procedur.

Za páté: Politici se soustřeďují víc na přežití než na řešení strukturálních problémů.

Otázka, na kterou se tedy musíme soustředit, zní: Neočekáváme za této situace od politiky mnoho? A tedy: Jak by se naše očekávání měla změnit? Hledat odpovědi na tyto otázky je samozřejmě velmi těžké a nepohodlné, žádné jednoduché recepty neexistují, ale vyhnou se takovým otázkám nelze.

Problém ale je, že se těmto otázkám z nejrůznějších důvodů vyhýbají hlavně poslední desetiletí média, což vede k tomu, že se o tom, co nás skutečně ohrožuje, nevede veřejná diskuse a politici se pak mohou těmto problémům rovněž snadno vyhýbat.

Možná, že bychom mohli dokonce říci, že mlčení o podstatě evropské či euroatlantické politiky je součástí ekonomické závislosti buď na vydavatelích, nebo - jako třeba ve Francii a v Rakousku - na státu. Ve střední Evropě za to navíc do značné míry může mělká tradice ekonomické kultury. Pokud se nám nepodaří tuto autocenzuru prolomit, jsme v pasti, z které nemáme šanci se jen tak snadno dostat.

Karel Hvížďala
Psáno pro ČRo 6



Paroubkova reálná šance: pomsta

Paroubkova reálná šance: pomsta

Karel Hvížďala 

10. srpna 2011
Naděje Jiřího Paroubka, že jeho nová strana nebo strana, ke které by se připojil, by mohla hrát nějakou výraznější roli v české politice, je asi stejně velká, jako že zbohatne psaním knih.

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Karel Hvížďala 

2. srpna 2011
V minulých dnech jsme byli svědky dvou příkladů, jak internet mění svět.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala 

20. července 2011
Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu...

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala 

11. července 2011
Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích.

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala 

6. července 2011
Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany.

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Karel Hvížďala 

29. června 2011
Jestliže udržení vlády Mirka Topolánka zastavením stíhání Jiřího Čunka vedlo k rozložení státních zastupitelství a zviditelnilo fungování tzv. justiční mafie, delší existence vlády s Věcmi veřejnými může akcelerovat rozklad policie kvůli tomu, že se váhá, jestli Vít Bárta...

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
12%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%