Svátek má: Vilém

Komentáře

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

Arabské revoluce: Hlavní není ekonomika

...ale rodinné struktury a vzdělání, tvrdí šedesátiletý francouzský sociální vědec a statistik Emmanuel Todd, který od roku 1984 pracuje v Národním institutu pro demografické studie v Paříži.


V poslední době se o něj zajímají médi na celém světě, protože kromě toho, že již v roce 2007 předpověděl arabské revoluce, tak již dříve se nemýlil, když ještě za časů Leonida Brežněva hovořil o pádu Sovětského svazu a o něco později i o konci jediné světové velmoci - Spojených státech či o neoliberální iluzi.

Sám pan Todd o sobě a svých spolupracovnících hovoří jako o geolozích, kteří s předstihem jsou schopní odhadnout, kdy a za jakých okolností přijde zemětřesení. Při prognózách pro arabský svět tento vědec vycházel ze třech základních faktorů, které důkladně zkoumal. Z rychlosti odstraňování analfabetismu především žen, z úbytku narozených dětí a z rychlosti rozpadu kmenové společnosti, kdy se mezi sebou převážně vdávají a žení sestřenice s bratranci. Ekonomika podle něj představuje ve všech zásadních změnách jen sekundární faktor, a to platí i pro jiné kultury. Všechny tyto proměny již dlouho před vlnou arabských revolucí ukazovaly, že dochází k rychlé kulturní a mentální modernizaci tamější společnosti. V arabském světě začaly rychle vznikat autonomní idividuality, k čemuž přispělo i složení obyvatelstva: v těchto zemích padesát procent obyvatelstva je mladší než 25 let. A tam, kde se vytrácí autorita otce, velmi často dochází i k rozkladu politického systému, protože v těchto zemích je na něm postavena i státní moc.

Statistik Todd však jedním dechem dodává, že v tento moment nikdo nemůže vědět, kam tento pohyb v arabském světě vyústí. Říká: "Z každé revoluce nakonec vznikne něco jiného, než proklamovali ti, co ji vyvolali. To platí i o Francouzské revoluci: demokracie u nás zvítězila až po sto letech po ní".

Na otázku, jestli se mohou v arabském světě zmocnit moci radikální islamisté, odpověděl pan Todd takto: "To nemůžeme vyloučit, protože tam leží moc na ulici. Osobně v to ale nevěřím, protože velký chaos naopak vyvolává potřebu po pořádku." Todd to dokládá tím, že v Tunisku islamisté nehrají skoro žádnou roli, v Egyptě byli marginalizováni a snaží se organizovat proto jako strana a v Lýbii dokonce povstalci volají po větších zásazích NATO. Podle něj dochází v arabském světě k tomu, co nazýval Max Weber odkouzlením světa, jako k tomu došlo v Evropě, když přestalo v naší společnosti hrát základní roli křesťanství. A to, že ženy bojují za své pokrývky hlavy, je podle pana Todda jen důkaz jejich dezorientovanosti a není třeba se tím až tak moc zabývat. Západu tento vědec vyčítá, že představa o neměnném islámu a islámských věřících je jen západní konstrukt, kterého bychom se měli zbavit, protože islám se vyvíjí úplně stejně jako jiné civilizace.

Zajímavý názor má tento vědec i na Al Kájdu. Podle něho je už jako organizace dávno mrtvá a existuje převážně díky propagandě a médiím: Je tomu podle něho stejně, jako to bylo s anarchisty v XIX. století, s kterými má bin Ládin společnou romantickou dimenzi osamělého bezmocného hrdiny, který se mstí mocným vládcům. Za základní omyl považuje pan Todd nahlížení na ideologické a náboženské krize arabského světa jako na zpátečnické jevy, protože podle něj se jedná o opak: krize staré režimy destabilizují. A to, že nástup fundamentalismu se projevuje ve stejnou dobu jako krize, je klasický fenomén.

Karel Hvížďala
Psáno pro ČRo6


Paroubkova reálná šance: pomsta

Paroubkova reálná šance: pomsta

Karel Hvížďala 

10. srpna 2011
Naděje Jiřího Paroubka, že jeho nová strana nebo strana, ke které by se připojil, by mohla hrát nějakou výraznější roli v české politice, je asi stejně velká, jako že zbohatne psaním knih.

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Karel Hvížďala 

2. srpna 2011
V minulých dnech jsme byli svědky dvou příkladů, jak internet mění svět.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala 

20. července 2011
Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu...

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala 

11. července 2011
Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích.

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala 

6. července 2011
Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany.

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Karel Hvížďala 

29. června 2011
Jestliže udržení vlády Mirka Topolánka zastavením stíhání Jiřího Čunka vedlo k rozložení státních zastupitelství a zviditelnilo fungování tzv. justiční mafie, delší existence vlády s Věcmi veřejnými může akcelerovat rozklad policie kvůli tomu, že se váhá, jestli Vít Bárta...

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
12%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%